ﺳﻪشنبه, 12 مهر,1401
حسنا محمدزاده
 

حسنا محمدزاده

یکشنبه، 20 خرداد 1397 | Article Rating

برآورید سر از خاک دانه‌های عزیز

نشان دهید خدا را نشانه‌های عزیز

 

حسنا محمدزاده در دهم مهرماه سال ۱۳۶۱ در کاشان دیده به جهان گشود. این شاعره کاشانی از سال  1376 شعر را به صورت جدی دنبال کرد و همزمان تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته الکترونیک به پایان رساند. یكی از مهمترین ویژگیهای غزل محمدزاده بهره گیری از زبانی ساده و روان است. او مفاهیم مدنظرش را به صورت كاملا گویا و قابل درك، اما مبتنی بر منطقی شاعرانه كه برای تمامی مخاطبان قابل فهم باشد، بیان میكند.

از سوی دیگر، در شعر تركیب آفرینی و تصویرسازیهای فراوانی هم به چشم میخورد، اگرچه تشخص و حیاتبخشی مهمترین تكنیكی است كه محمدزاده در سرودن استفاده میكند.

رتبه اول جشنواره شعر دفاع مقدس در سال ۸۷، رتبه اول جشنواره شعر عاشورایی در سال ۸۷، رتبه اول کنگره بین المللی آخرین منجی در سال ۹۱، رتبه اول جشنواره بین المللی مقاومت در سال ۹۱، نامزد دریافت جایزه ۲۰۱۰ امید از دانشگاه لندن از مجموعه یک مشت آسمان، نامزد دریافت جایزه ۲۰۱۱ امید از دانشگاه لندن از مجموعه زیر هر واژه آتشفشان است از جمله افتخارات اوست.

هفت مجموعه شعری :

"هنوز قلب قلم درد می کند … برگرد !" از انتشارات آرام دل،

"عشق‌های بی‌حواس" از انتشارات فصل پنجم،

"خورشیدهای توأمان" از انتشارات آرام دل،

"یک مشت آسمان" از انتشارات فصل پنجم،

"سربه مهر" از انتشارات جمهوری،

"جوهر جان" از انتشارات هزاره ققنوس و

"زیر هر واژه آتشفشان است" از انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

مجموعه هشتم این شاعره کاشانی با نام "قفس تنگی" از انتشارات ادب در سال ۹۵ به چاپ رسید به گونه‌ای که درون مایه اشعار این کتاب عاشقانه و اجتماعی بوده و شاعر در آن‌ها کوشیده تا با نگاهی نو به دنیای درون و بیرونش بنگرد و گفتنی‌ها را در شاعرانه ترین حد ممکن به تصویر بکشد.

مجموعه هشتم شاعره کاشانی، حسنا محمدزاده یعنی "قفس تنگی" دارای سه مجموعه شعر در حوزه شعر مذهبی و ۴ مجموعه دیگر شعر آزاد هستند که قالب اکثر کتاب‌ها و اشعار غزل است اما قالب‌های دیگر را هم در بر می‌گیرند . این کتاب نامزد دریافت جایزه کتاب سال قلم زرین شد.

تازه ترین کتاب محمدزاده با نام «پری‌روز» بهار 98 توسط انتشارات شهرستان ادب به چاپ رسید.

 

تصاویر
  • حسنا محمدزاده
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظر جدید