دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399

مصاحبه خبرگزاری کتاب ایران با «سیده عذرا موسوی»

23 تیر 1397 23:49 | 0 نظر | امتیاز: 5 با 3 رای

رمان «شاخ دماغی‌ها» اثر سیده عذرا موسوی نخستین محصول «مدرسه رمان» شهرستان ادب، است که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده و ماجرای این رمان اجتماعی در دوران معاصر می‌گذرد. کتاب پیشین سیده‌عذرا موسوی با عنوان «جشن باغ صدری» مجموعه‌داستانی بود که توانست نظر بسیاری از منتقدان و مخاطبان جدی ادبیات را به خود جلب کند.

رمان «شاخ دماغی‌ها» که در سال 1396 منتشر شده داستان دختر نوجوانی را روایت می‌کند که پدر و مادرش برای درمان به خارج از کشور می‌روند و او ناچار است مدتی را در خانه خاله‌اش سر کند. در آن‌جا پسر نوجوانی هم زندگی می‌کند که ناچار است اتاقش را طی این مدت، در اختیار دخترخاله خود بگذارد و از این مساله اصلا دل خوشی ندارد. به علاوه، او دخترخاله را مزاحم کارهای مخفیانه خود می‌داند. بدین ترتیب جنگی پنهانی میان این دو درمی‌گیرد که نتایج پیش‌بینی نشده‌ای برای‌شان به بار می‌آورد.

سیده عذرا موسوی درباره هدفش از نوشتن این رمان به ایبنا گفت: هدفم پرداختن به مشکلات بچه‌ها در دوره نوجوانی بود. این کتاب در قالب 23 فصل نوشته شده است. یک فصل آن به نوجوان دختر و یک فصل ان به نوجوانی پسری اختصاص دارد که دخترخاله و پسرخاله هستند و بنابردلایلی نوجوان دختر مجبور می‌شود مدتی در خانه خاله‌اش زندگی کند. در این مدت برای این دو نوجوان ماجراهایی پیش می‌آید و هرکدام از زاویه دید خودشان به موضوع نگاه می‌کنند و آن‌را تحیلیل می‌کنند.

به گفته این نویسنده، رمان «شاخ دماغی‌ها» به دغدغه‌های دوره نوجوانی مانند بلوغ و ارتباط نوجوانان با بزرگترها و با یکدیگر می‌پردازد و از آن‌جایی که هم شخصیت پسر و هم شخصیت دختر در این کتاب گنجانده شده است می‌تواند برای همه نوجوان‌ها قابل استفاده و جذاب باشد.

موسوی افزود: باتوجه به اینکه در زمان نوشتن این کتاب و برای تکمیل اطلاعاتم به کتاب‌های روانشناسی متعدد و مقالات مختلفی مراجعه کردم، می‌توانند با مطالعه آن شناخت بیشتری نسبت به جنس مخالفشان کسب کنند.

وی با بیان اینکه «شاخ دماغی‌ها»  چهارمین کتاب و دومین رمانش است، گفت: این رمان حاصل شرکت در «مدرسه رمان» شهرستان ادب است. تا به حال چهار دوره از این کارگاه برگزار شده است و من در نخستین دوره آن که فراخوانش در سال 1393 منتشر شد، شرکت کردم. هدف این کارگاه این بود که تعدادی از نویسندگان که توانایی پرداختن به موضوعات مختلف در حوزه نوجوان را دارند دور هم جمع کنند تا با استفاده از حضور اساتید مجرب رمان‌های قابل تاملی ارائه کنند.
 
سیده عذرا موسوی از نویسندگان حوزه نوجوان و بزرگسال است که سابقه‏ همکاری با نشریاتی چون دیدار آشنا، خانه‏ خوبان، قدر، آینده ‏سازان، انتظار نوجوان، سه‌یک‌سه، باران را در کارنامه‌اش دارد. ازجمله آثار او می‌توان به  مجموعه داستان «پلاک بی‏سر»، مجموعه داستان «فرشته‏ بی‏‌ادب»، مجموعه یادداشت‌های داستانی «گربه‌ معبد کنکور»، مجموعه داستان کوتاه «جشن باغ صدری» ،رمان «دلقک و نارنج تلخ» و تک‌داستان «مامان! خدا کجاست؟» اشاره کرد که برخی را با همکاری تعدادی از نویسندگان نوشته و برخی در دست چاپ است.
 


امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.