دوشنبه، 18 اسفند 1399

روایت دلخواه پسری شبیه سمیر ؛ از ایران تا وادی‌السلام

13 آذر 1398 11:34 | 0 نظر | امتیاز: 5 با 4 رای
روایت دلخواه پسری شبیه سمیر تازه‌ترین اثر محمدرضا شرفی خبوشان توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شد. داستان دلداگی به وطن.. تا لحظه‌ی مرگ و چه بسا پس از مرگ. روایت دلخواه پسری شبیه سمیر داستان شهیدی ایرانی است که به اشتباه به عراق منتقل می‌شود و برای خاکسپاری به وادی السلام انتقال می‌یابد. وادی السلام نام منطقه ای در نجف است که بنا بر روایاتی، آن را محل رجعت تعدادی از پیامبران و امامان و مؤمنین در روز رجعت می‌دانند.
بزرگانی که در این منطقه از بسیاری از کشورها از جمله ایران به خاک سپرده شده‌اند با هم به گفتگو می نشینند. روایت ارواحی که متفاوت از دیگران می‌اندیشیدند و حال دور هم جمع می شوند تا داستان زندگی خود را تعریف کنند. روایت دلخواه پسری شبیه سمیر مخاطب را به دل تاریخ می‌برد. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم خبوشان بهترین فضاسازی را برای رمان خود انتخاب کرده است: وادی السلام! جایی که پیکر بزرگانی چون هود و صالح که در ورودی قبرستان قرار دارند و آیت الله شیخ محمدرضا تنکابنی، سید جمال‌الدین گلپایگانی، سید محمد باقر صدر، سید علی قاضی طباطبایی و رئیس‌علی دلواری به خاک سپرده شده است.
گذشته از داستان زیبایش، طرح جلد کتاب نیز قابل تامل است. پیراهنی که عکسی از امام خمینی به جیب سمت چپش دوخته شده است. مجید زارع طراح جلد کتاب می‌گوید: ایده‌ی طرح جلد را از بخشی از متن کتاب گرفته است.
«قرار نبود کسی عکس را بدوزد به لباس خاکی‌اش. عکس توی یک مشمّای نرم، پرس شده بود. گفتند اگر اسیر شدید، این عکس را با شما نبینند، بهتر است. اگر ببینند، اذیت‌وآزارشان بیش‌تر می‌شود. من یک‌جوری به غیرتم برخورد. گفتم حالا که اینطور گفتید، نخ‌وسوزن برمی‌دارم، عکس را می‌دوزم همان‌جایی که باید باشد؛ درست روی قلبم!». زارع می‌گوید برای رسیدن به این طرح جلد، متن کتاب سه بارخوانده شده و کل فرایند طراحی و اجرای جلد هم مجموعاً ۱۸‌روز طول کشیده است.
در کنار تمامی این نقاط قوت، توصیفات کامل خبوشان از موقعیت‌ها، استفاده از کلمات درست و به‌جا و ضربان تند داستان، شوقی را در جان خواننده بیدار می‌کند که هر چه جلوتر می‌رود دلپذیرتر می‌شود.
روایت دلخواه پسری شبیه سمیر، در 215 صفحه و با قیمت 35 هزار تومان توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر و روانه بازار کتاب شده است.امتیاز دهید Article Rating
نظرات

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.