جمعه, 29 تیر,1403

تازه ترین اشعار "علی انسانی" منتشر شد

18 شهریور 1399 16:16 | 0 نظر | امتیاز: 3 با 2 رای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان ادب ،‌ سروده جدید از شاعر آیینی کشورمان علی انسانی از سوی انتشارات شهرستان ادب چاپ شد.

"رخصت" عنوان نام کتابی از سروده های جدید علی انسانی است که با محوریت ورزش زورخانه ای و پهلوانی در اختیار شاعران قرار گرفته است.

ورزش زورخانه‌‌ای «پهلوانی» یکی از انواع ورزش‌های قدمت‌دار ایران است که با آیین و قوانین پهلوانی و عیاری عجین است. اثرگذاری ورزش‌های زورخانه‌ای به‌قدری بوده است که می‌توان کَشتی ایران، و حتی کشتی پهلوانی را، فرزندان خلف ورزش زورخانه‌ای دانست. از این رو، ورزش زورخانه‌ای، محیط زورخانه و آداب و رسوم مربوط به آن یکی از سرمایه‌های فرهنگی و ورزشی است که نباید از آن غافل شد. خوشبختانه این روزها در جهت حفظ این سرمایه فرهنگی قهرمان‌پرور و ترویجگر آداب و رسوم عیاری، تلاش‌های بسیاری شده است. چاپ کتاب «رخصت» یکی از همین تلاش‌های مکتوب در این زمینه است.

علی انسانی، نویسنده و شاعر کتاب رخصت، در مقدمه کتاب، خلاصه و موجز به تاریخچه ورزش زورخانه‌ای، جزئیات مربوط به آن و تاثیراتش در جامعه پرداخته و در ادامه نیز، سروده‌های او برای محیط زورخانه و در رابطه با رشته‌های ورزش زورخانه‌ای آمده است. نویسنده در بخشی از مقدمه به این نکته اشاره کرده است که: «ناگفته نماند سروده‌های ای مجموعه در حول‌وحوش محیط باصفای زورخانه و در رابطه با رشته‌های ورزش زورخانه‌ای و پیام‌های هر رشته از درب کوتاه و دایره‌ای‌بودن گود و فلسفه‌ی سنگ، تخته‌شنا، میل، کباده، لُنگ‌یستن بر کمر و... به‌صورت ساده سهل و ممتنع و خارج از آرایه‌های شعری و صنایع آن سروده شده است تا غامض نباشد و در مفهوم و پیام آن دچار مشکل نشوند.»

کتاب رخصت به‌عنوان مرام‌نامه ورزش زورخانه‌ای (باستانی)، نوشته علی انسانی، در 1000 نسخه توسط انتشارات شهرستان ادب روانه بازار نشر شده است تا در اختیار علاقه‌مندان به این فرهنگ پهلوانی قرار بگیرد.

 

انعکاس این خبر در رسانه ها:

خبرگزاری فارس

 

خبرگزاری مهر


امتیاز دهید Article Rating
نظرات

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.